מלאו פרטים ונחזור בהקדם
loading
לכל שאלה חייגו:
05254606200525460620

תביעת אבהות

כאשר נולד ילד והצדדים אינם נשואים או שהם נשואים והילד לא נירשם על שם אביו בתוך שנה מיום היוולדו אזי על מנת שניתן יהיה לרשום את אבי הילד כאביו במשרד הפנים או בכל מסמך פורמלי אחר יש לעתור לבית המשפט לענייני משפחה בתביעה לאבהות אשר במסגרתה מבקשים כי בית המשפט יערוך בדיקת רקמות לקטין ולאב על מנת לוודא את הקרבה הביולוגית שבין האב לבנו.

ניתן כמובן לפנות למעבדות פרטיות על מנת לבצע באופן פרטי בדיקת זיהוי גנטי בין על ידי דגימת רוק או דגימתם של האב ושל הבן אולם בדיקה זו אינה מוכרת בארץ לצורך רישום במשרד הפנים או בכל רשות אחרת ולא תהווה אישור בפני החוק ורשויות המדינה על הקרבה שבין הצדדים.

לאור האמור יש לעתור לבית המשפט לענייני משפחה בתביעה של בדיקת אבהות כאשר הנתבע הוא האבא ולהמתין להכרעת בית המשפט בנדון. כאשר המדינה היא צד להליך משפטי, המדינה תיתן את עמדתה לעניין ביצוע בדיקת רקמות וכאשר יהיה קיים ספק לממזרות עקב ביצוע בדיקת רקמות המדינה לא תאשר את ביצוע הבדיקה על מנת שלא לממזר את הילד, דבר היכול לפגוע במעמדו של הילד , ובמקרה כזה יכולים בתי המשפט לתת פסק דין הצהרתי כי האבא הוא אביו של הילד וזאת בהסתמך על ראיות תומכות אחרות.

בדיקה גנטית

במקרה והמדינה אינה מתנגדת לביצוע בדיקה גנטית יורה בית המשפט על מתן צו לביצוע בדיקה גנטית באחד מבתי החולים המבצעים בדיקתו אלו בארץ , הצדדים יישאו בתשלום הבדיקה בהתאם להוראות בית המשפט . הבדיקה היא בדיקת דם פשוטה הקובעת  את זהותו המוחלטת של האב כלפי ילדו. לאחר ביצוע הבדיקה וקבלת תוצאותיה תימסר תוצאת הסדיקה לבתי המשפט ובית המשפט יתן פסק דין בהתאם לתוצאתו הבדיקה , פסק דין זה יאפשר את הרישום של הקטין כבנו של האב.

במקרה שבו בית המשפט לא יורה על ביצוע בדיקה אלא יתן פסק דין הצהרתי כי הילד הוא בנו של האב , ניתן יהיה לבצע רישום של הקטין כבנו של האב באמצעות פסק הדין ההצהרתי גם אם לא בוצעה בדיקה.  

ניתן להתנגד לתביעת אבהות מטעמים שונים , אולם אם הטעם אינו מספיק תהווה ההתנגדות ראיה כנגד האב המתנגד או כנגד האם המתנגדת.

על מנת להימנע ממצב שבו תצטרכו לבצע בדיקת קמות דאגו בצע את הרישום של הקטין מיד עם היוולדו ברוב בתי החולים בארץ קיים סניף של משרד הפנים אשר ניתן לבצע בו רישום של הקטין מיד עם היוולדו , אם מדובר בזוג נשואי האישה יכולה לרשום את האב לבדה באמצעות תעודת הזהות שלה בלבד אם מדובר בזוג שאינו נשוי על האב להתייצב בעצמו במשרד הפנים יחד עם האם ולרשום את היותו אביו של הקטין.

תביעת אבהות היא חשובה ביותר משום שהיא מקימה את הזכות והחובה לתשלום מזונות עבור הקטין, אב שאינו רשום כאביו של הקטין ואינו מתנגד לבצע בדיקת רקמות פטור מתשלום מזונות. הדברים חשובים גם לעניין חוק הירושה שהרי בן יורש את אביו ואם אינו רשום כבנו לא ירש אותו. 

לקבלת יעוץ, השאירו כאן פרטים

loading