מלאו פרטים ונחזור בהקדם
loading
לכל שאלה חייגו:
05254606200525460620

תביעה נדירה לביטול פסק דין

ניסוח הסכם גירושין בכתב יד, אך בעותק המודפס הוסיף הבעל סעיף המנשל את האישה מכל נכסיה. גבר ישראלי ויהודיה ממוצא אמריקאי שהיו נשואים 13 שנה, החליטו להתגרש בהסכמה. הם ניסחו יחדיו הסכם גירושין מפורט בכתב יד, וחתמו עליו.

לדברי האישה, טען הגבר שהחוזה חייב להיות מודפס ולהחתם על ידי עורך דין, על מנת שניתן יהיה להגישו לאישור בית הדין הרבני, אך בעותק המודפס של החוזה, הוסיפו הבעל ועורכת דינו לפי החשד, סעיף בן מספר שורות, המנשל את האישה מהשליטה בחברות שבבעלות בני הזוג, חברות שלהן נכסים ותזרים מזומנים המוערכים בעשרות מיליוני שקלים.

מאז שיזמה את הגירושין זכתה האישה לאיומים, התנכלויות, ואף אלימות פיזית מצד בעלה לשעבר ומשפחתו, עליהם פחדה לדווח, לדבריה, למשטרה. על פי החשד, ההתכלויות כללו גם איומים ברצח וכן חבלה בבלמי מכוניתה.

לדבריה, דבר התרמית לא התגלה לה גם כאשר הגיעו בני הזוג לבית הדין הרבני, שם אושר ההסכם וקיבל תוקף של פסק דין.

רק שבועות מספר לאחר כניסת הגירושין לתוקף, שמה לב האישה לכך שהיא מנושלת למעשה מנכסיה, ומיהרה לשכור את שירותיה של עו"ד יעל שמואלי המתמחה בדיני משפחה.

מאז שגילתה את דבר התרמית, גבר מטר האיומים וההתנכלויות כלפיה, על מנת ללחוץ עליה שלא תפעל לשינוי הסכם הגירושים המפלה. עו"ד שמואלי עותרת כעת לבית המשפט לענייני משפחה על מנת שידון בחוקיות החוזה המפוקפק, במסגרת דיונים על חלוקת הרכוש בין בני הזוג אותם יזם הגרוש.

תביעה נדירה לביטול הסכם גירושין עומדת בימים אלה בפני דיון בבית המשפט לענייני משפחה בראשון לציון. האישה תובעת ביטול הסכם גירושין שנחתם בינה לבין בעלה לשעבר, ואף אושר על ידי בית הדין, בקבלו תוקף של פסק דין.

הגבר הישראלי, ואשתו היהודייה ממוצא אמריקאי, היו נשואים 13 שנה.

סכסוכים וריבים שפרצו מדי פעם בפעם בין בני הזוג, והיו מלווים, לטענת האישה, באלימות מצד הבעל, עליהם חששה לדווח למשטרה. במהלך נישואיהם צברו בני הזוג ממון רב, ובחזקתם נותרו מספר חברות רווחיות ביותר, וכן קרקע בעלת שווי רב.

לאחר בקשות מתמשכות של האישה להתגרש, נעתר לבסוף בעלה, והשניים ניסחו הסכם גירושין בכתב יד וחתמו עליו. לאחר ניסוח ההסכם שכנע הבעל את האישה להעביר את החוזה להדפסה אצל עורכת דינו, טרם הגשת ההסכם לבית הדין הרבני, שם יאושר כחוק.

האישה לא שמה את ליבה לכך שבחוזה המודפס הוכנסו מספר שינויים מהותיים המנשלים אותה מהשליטה בחברות המסחריות אותם הקימו שני בני הזוג. לדבריה, האיצו בה בעלה לשעבר ועורכת דינו לחתום על החוזה, מפני שהוא זהה לחוזה בכתב היד עליו חתמה לפני כן.

למרות שהחוזה המודפס נחתם ואושר בבית הדין הרבני, הדיינים לא הקריאו את סעיפיו בקול רם סעיף אחר סעיף כנדרש בחוק. כמו כן לא וידאו הדיינים שהאישה יודעת ומסכימה לסעיפי ההסכם עליהם היא חותמת.

מספר שבועות לאחר אישור ההסכם, נודע לאישה כי בעלה ועורכת דינו הערימו עליה והחתימו אותה על סעיף לפיו היא מוותרת על חלקה בחברות המסחריות של בני הזוג.

קושי רב בביטול הסכם גירושין לאחר אישורו בבי"ד הרבני

"בתי דין ובתי משפט לא נוטים לבטל הסכמים שנחתמו בין כותליהם, וזכו בכך לתוקף של פסק דין" אומרת עו"ד יעל שמואלי המייצגת את האישה.

לאחר גירושי הצדדים, פנה הגרוש לבית המשפט לדיני משפחה בתביעה רכושית  כנגד האישה וטען אף הוא לפגמים בהסכם– בין היתר טען הגרוש כי אביו העניק לזוג מתנה בסך 350 אלף ₪  - וכעת נדרשת האישה להחזירם.

עו"ד שמואלי, זיהתה את ההזדמנות להגיש תביעה לבטל את החוזה המפוקפק שאושר בבית הדין הרבני, והזדרזה לבקש מבית המשפט לענייני משפחה , לדון בפסילת ההסכם. עו"ד דין שמואלי טענה כי העובדה שהגרוש הגיש בעצמו תביעה חדשה לבית המשפט לענייני משפחה בנושא רכושי העוסק באכיפת הסכם ובטיעונים חדשים בנושא הרכוש המשותף, מאפשרת לבית המשפט לדון בעניינים הנמצאים בסמכות הערכאה מתחרה, היינו בתביעתה של האישה לפסילת ההסכם שאושר בבית הדין הרבני.

 כל עוד נמצא כי נושאי הדיון זהים ו/או קשורים זה בטברו של זה– ובמקרה זה חלוקת רכוש" אומרת עו"ד שמואלי הרי שהפניה לבתי המשפט לענייני משפחה לדון בתביעה לביטול הסכם שאושר בבד"ר ,אפשרית ואף נידרשת.

בקשתה של עו"ד שמואלי נדונה בימים אלה בפני בית המשפט לענייני משפחה האמור להכריע האם בסמכותו לדון בביטול ההסכם, או שהדבר נתון לסמכותו של בית הדין הרבני אשר אישר את החוזה מלכתחילה.

יעל שמואלי, עורכת דין ותיקה ומוכרת, מתמחה בדיני משפחה, גירושין, יישוב מחלוקות בין זוגות גרושים בסכסוכי משמורת ומזונות, כריתת הסכמי ממון, סכסוכי ירושה, צוואות, מינויי אפוטרופוס ועוד.

לקבלת יעוץ, השאירו כאן פרטים

loading