מלאו פרטים ונחזור בהקדם
loading
לכל שאלה חייגו:
05254606200525460620

משמורת משותפת

משמורת משותפת - הורות משותפת

משמורת משותפתמשמורת משותפת היא מצב בו חולקה זמנית השהייה של הקטין בבית הוריו לאחר שנפרדו. השהייה אמורה להיות פחות או יותר שווה ומאוזנת. משמורת משותפת הפכה לרלוונטית יותר בשנים האחרונות וכאשר היא משרתת את טובת הקטין, בית המשפט יטה לפסוק משמורת משותפת.

מהי אחריות הורית משותפת?

מבחינה מהותית מדובר גם על אחריות הורית משותפת , שני ההורים מעורבים באופן פעיל בגידול ילדם המשותף ונוכחים בחיי ילדיהם באופן אקטיבי , ללא ספק משמורת משותפת דורשת מערכת יחסים תקינה בין ההורים ורצוי שהקשר בניהם אף יהיה טוב חרף היותם גרושים.

משמורת משותפת דורשת כי ההורים יתגוררו זה בקרבת זו. אחרת המשמורת המשותפת מתרוקנת מתוכן וקשה מאוד יהיה לקיים את השהייה השווה של הקטין בבית הוריו. מה גם שנסיעות ארוכות ומרובות לא בהכרח יהיו לטובת הקטין אשר זקוק לסביבה יציבה, בעיקר כשמדובר בקטינים רכים בשנים.

איך מחלקים את זמני השהייה בזמן משמורת משותפת?

חלוקת זמני השהייה במשמורת משותפת אינה קבועה. לא בהכרח מדובר ביום אחד אצל האב ויום אחד אצל האם עד לתום השבוע או בחלוקה שווה של חופשות. אלא יש ליצור איזון בכל מקרה ומקרה וליצור חלוקה שתשרת את טובת הקטין הספציפי. לפעמים חלוקה של מספר ימים ברצף היא עדיפה .

למשמורת משותפת יש השפעה ישירה על מזונות הקטין , משמורת משותפת משמעותה גם הפחתה משמעותית בתשלום מזונות שהאב יצטרך לשלם לקטין עת הוא שוהה אצל האם. קיימים מספר פסקי דין בעניין החל מפסקי דין הקובעים כי בזמן משמורת משותפת, כל צד יישא בעלויות הוצאות הילד עת הוא שוהה אצלו כך שאין תשלום מזונות לאם ועד לפסקי דין המפחיתים 50% משיעור המזונות או 25% משיעור תשלום המזונות בהתחשב כמובן בהשתכרות הצדדים.

היינו כיום, אין הלכה לעניין שיעור סכום המזונות שיש להפחית במשמורת משותפת אולם דומה כי המגמה בהחלט הולכת לכיוון של הפחתה משמעותית בסכום המזונות, במיוחד כאשר ההורים משתכרים באופן זהה ונכון לכתיבת שורות אלו עומדת סוגיה זו בפני הכרעה בבית המשפט העליון.  

סוד גלוי הוא כי פעמים רבות קיים מאבק לעניין המשמורת על מנת למנוע הפחתה בסכום המזונות , לדעתי זוהי תפיסה שגויה לחלוטין שכן אין היא משרתת את טובת הקטין כלל וככלל וכאשר ניתן סכום המזונות המשולם להורה המשמורן לעיתים רבות הוא נמוך משמעותית מהנטל של גידול הקטין לבד.  

לקבלת יעוץ, השאירו כאן פרטים

loading