מלאו פרטים ונחזור בהקדם
loading
לכל שאלה חייגו:
05254606200525460620

מזונות

מזונותתשלום מזונות היא חובת תשלום אשר חלה על האב על פי חוקי מדינת ישראל והיא החובה לזון ולפרנס את אשתו וילדיו , חובתו של אב  לפרנס את ילדיו קבועה בחוק , בעוד שהחובה של הבעל לפרנס את אשתו קבועה בכתובה באשר לזוגות אשר נישאו ברבנות.

אין הדבר אומר כי מי שלא נישאה ברבנות או לא נישאה כלל אינה זכאית למזונות , ראה פרק מזונות ידועים בציבור ומזונתו מכוח דיני החוזים וחבת תום הלב. כמובן שלעניין המשמורת והסדרי ראיה יש השפעה מכרעת על גובה המזונות בהם יחויב האב לשלם אם בכלל , קיימת קשת רחבה של פסיקה לגבי הסכום אותו על האב לשלם למזונות ילדיו הקטינים במקרה של משמורת משותפת ונכון לכתיבת שורות אלו אין עדיין הלכה מחייבת בנדון.

מזונות ילדים נפסקים על פי עיקרון הצרכים של הילדים בעוד שמזונות אישה נפסקים על פי רמת החיים של האישה , אלו שני עקרונות שונים לחלוטין.

אז מה צריך לדעת על תשלומי מזונות?

זוגות אשר מחליטים להתגרש צריכים לדעת כי הם עומדים לפני הליך משמעותי שישפיע על המשך חייהם. ההשפעה של התהליך היא רגשית, חברתית וגם כלכלית. ברגע שלזוג יש ילדים משותפים, התהליך מורכב עוד יותר וכולל גם תשלומים והתחייבויות מצד הגבר גם לילדיו וגם לאשתו.

5 דברים שחשוב לדעת על תשלומי מזונות

  1. ישנו הבדל בין תשלום לילד לבין תשלום לאישה – תשלומי מזונות לילדים נפרדים מאלו של האישה כאשר תקופת התשלום וגובהו משתנה בין מקרה אחד לאחר.
  2. תשלומי מזונות מתקיימים גם אצל ידועים בציבור – מזונות נקבעים לא רק במקרה של זוגות שהתחתנו ברבנות, והסכום ייקבע בצורה זהה.
  3. אין חישוב אחד שקובע את התשלום – אין חישוב אחד שקובע מה יהיה גובה דמי המזונות עבור האישה או הילדים, כל מקרה נבחן לגופו – וזו אחת הסיבות לבצע את ההליך בעזרת עו"ד מקצועי ומנוסה.
  4. במשמורת משותפת יפחתו תשלומי האב – החל משנת 2012, במקרים בהם ישנה משמורת משותפת תהיה הפחתה בתשלומי המזונות לילדים.
  5. גבר יכול לבקש מזונות מאשתו – אמנם מדובר במקרים חריגים וספורים, אך ניתן לראות מקרים בהם האישה היתה זו שעבדה ואילו הגבר דאג לבית ולילדים, ולאחר הגירושין קיבל מזונות.

תשלום מזונות

האם מומלץ להישאר יחדיו רק כדי להימנע מתשלום מזונות?

להליך הגירושין ישנה השפעה כלכלית משמעותית על כל הצדדים, כשאחד ההיבטים שלה הוא תשלום המזונות. השאלה אם מומלץ להישאר יחדיו רק כדי להימנע מתשלום שכזה תהיה לרוב לא רלוונטית, כיוון שהסיבה לפרידה היא עמוקה והזוגות שבוחרים לפרק את החבילה אינם עושים זאת בקלות ראש. כדי להבין את המחיר הכלכלי של דמי מזונות חשוב להפריד בין הסכום אותו משלם האב עבור ילדיו לבין הסכום אותו הוא משלם עבור אשתו.

בשני המקרים ייקבע הסכום על פי יכולתו הכלכלית של הגבר, ההשתכרות של האישה, העבר המשותף שלהם מבחינת אופי חיי המשפחה והרמה הכלכלית בה נהגו לחיות. יתר על כן, יכולים להופיע גורמים נוספים שישפיע על ההחלטה הכלכלית החשובה הזו. מבחינת תשלום עבור הילדים, הוא יסתיים לרוב בגיל 18 – אך התשלומים לאישה יכולים להיות למשך כל ימי חייה: כפי שנכתב, ההחלטה תתקבל בהתחשב בעבר הכלכלי של הזוג, בהשתכרותה של האישה בעבר וביכולת ההשתכרות הנוכחית שלה (בעת הגירושין ולאחריהם). כיוון שמדובר בהליך משמעותי, חשוב שכל אחד מהצדדים יקבל ייצוג הולם שישרת אותו כהלכה.

כל אחד מבני הזוג זכאי לייצוג הולם

בהליך גירושין כל אחד מבני הזוג זכאי לייצוג הולם. אם בני הזוג נפרדים תוך הבנה הדדית, אמפטיה ורצון טוב, הם יוכלו להיעזר באותו עו"ד, אם כי לרוב לכל אחד מהצדדים יהיה עו"ד משלו. כדי לקבל ייצוג הולם מומלץ לפנות אל עו"ד שמואלי המתמחה בדיני משפחה וגירושין, בעלת ניסיון, ידע ורגישות, ומטרתה היא לייצג אותך בצורה הטובה ביותר.

תביעת מזונות

תביעת מזונות היא תביעה כספית לכל דבר ועניין ועל המגיש תביעת מזונות להוכיח את תביעתו באמצעות מסמכים , הוצאה שלא הבאתם ראיה בגינה בית המשפט לא יחייב בגינה למעט הוצאות שבית המשפט עורך אומדם לגביהם כגון הוצאות בגין מזון וביגוד והנעלה.

בעוד שאב מחויב בתשלום מזונות ילדיו עד הגיעם לגיל 18 שנים מזונות אישה משולמים עד למועד סידור הגט. החוק גם קובע מקרים בהם ניתן לחייב את הסבא והסבתא בתשלום מזונות לקטין ומקרים בהם יש לחייב מזונות לבגירים. תביעת מזונות  בניגוד לדעה רווחת, יש להתאים לכל מקרה ומקרה ואין תביעה אחת דומה לתביעה אחרת.

תביעת מזונות משופעת מפקטורים רבים כגון מקום מגורים , נסיבות מיוחדות , גובה הכנסות הצדדים והכנסות בני זוגם החדשים. תמיד ניתן לעתור מחדש לבתי המשפט ולבקש ממנו לדון בסכום המזונות וזאת כאשר חל שינוי נסיבות בחי הצדדים ו/או בחיי הקטינים או כאשר סכום המזונות שנפסק בהסכמה פוגע בטובת הקטינים.   

לייעוץ משפטי בדיני משפחה, תשלום מזונות ועוד אתם מוזמנים ליצור קשר ב- 03-7555222 או להשאיר פרטים באתר.

לקבלת יעוץ, השאירו כאן פרטים

loading