מלאו פרטים ונחזור בהקדם
loading
לכל שאלה חייגו:
05254606200525460620

בית משפט לענייני משפחה

בית משפט לענייני משפחה​ - הגדרה

בית משפט לענייני משפחה כשמו כן הוא , זהו בית משפט  אשר מוסמך לדון בכל "ענייני משפחה ", ענייני משפחה הוגדרו בסעיף 1 לחוק בית המשפט לענייני משפחה  תשנ"ה 1995 , היינו על מנת שתוכלו לפנות לבתי משפט לענייני משפחה בתביעה על נושא תביעתכם להיות מוגדר בחוק שאם לא כן לא תוכלו לפנות לבית המשפט לענייני משפחה.

הנושאים בהם דן בית המשפט לענייני משפחה הם כדלקמן, תביעה בענייני המעמד האישי , היינו כל התביעות אשר נוגעות לסכסוך הגירושין/הפרידה שלכם היינו תביעה לחלוקת רכוש , תביעת משמורת , תביעה להסדרי ראיה , תביעה למזונות ילדים , תביעה למזונות אישה , מזונות ידועים בציבור וכל תביעה אחרת אשר נובעת מסכסוך הגירושין שלכם ו/או מקשר הנישואין שלכם. תביעה כנגד בן זוגכם לשעבר גם כן תידון בבית משפט לענייני משפחה ובלבד שהתביעה שתרצו להגיש כנגדו תביעה נבעה מהקשר שהיה בניכם בתקופה שבה הייתם בני זוג.

תביעה אזרחית בין אדם או  עזבונו  לבין בן משפחתו שהסיבה לתביעה היא סכסוך בתוך המשפחה , אם התביעה אינה נובעת בשל סכסוך בתוך המשפחה אין להגיש את התביעה לבתי המשפט לענייני משפחה גם אם הצדדים הם בני משפחה.

הגדרה משפטית של בני משפחה

מי הוגדרו בחוק כבני משפחה – בן זוג ,כולל ידועים בציבור ,ומכאן סמכותו של בית משפט לענייני משפחה לדון גם בפרידה של ידועים בציבור , ילדים , כולל ילדים של בן הזוג , נכד, הורי הוריו, אחים ואחיות שלו או ש לבן זוגו , לעניין הורה קבע החוק כי גם הורה מאמץ או אפוטרופוס נכללים בהגדרת בן משפחה . תביעה לאבהות או לאימהות שמשמעותה ברור זהותו של האב או האם כאשר זו אינה ברורה באמצעות בדיקת רקמות אף היא בסמכות בית המשפט לענייני משפחה.

תביעה בעניין החזרת קטין חטוף , תביעה לאימוץ ילדים , תביעה למתן צו לאפוטרופסות, תביעה להתרת נישואין שהיא למעשה "תביעת הגירושין של בני זוג שאחד מהם אינו יהודי או ששניהם אינם יהודים , תביעה לפי חוק למניעת אלימות במשפחה היינו צוויי הגנה  כנגד בן זוג מתעלל , צו עיכוב יציאה מהארץ לקטין או בן זוג או בן משפחה אחר כפי שהגדיר החוק. הגשת התנגדות לצוואה וכל סכסוך אחר הנובע מירושה יעשה בתביעה לבית משפט לענייני משפחה.

גם אישור הסכם גירושין , למעט החלק העוסק בגירושין , יאושר בבית המשפט לענייני משפחה וגם אישור הסכם ממון יאושר בבית המשפט לענייני משפחה.

חשוב להעיר בקצרה כי לבית הדין הרבני יש סמכות מקבילה לדון בעניינים אלו , זאת אומרת שבפני הצדדים פתוחה האפשרות לבחור היכן הם רוצים להגיש את תביעתם. יש יתרונות וחסרונות גם לבית הדין הרבני וגם לבתי משפט לענייני משפחה. חשוב שתדעו כי את הבחירה היכן להגיש את תביעתכם אין לעשות באופן רנדומלי וללא יעוץ משפטי , בחירת הערכאה המתאימה היא עניין חשוב ומכריע ויש לו השפעה אמתית  על תוצאות התביעות שתגישו. 

לקבלת יעוץ, השאירו כאן פרטים

loading